Uzyskano wirusa opryszczki, który jeszcze lepiej niszczy raka

Warszawa (PAP) – Zmodyfikowanego wirusa opryszczki, który wykazuje wyjątkowe zdolności do niszczenia komórek raka prostaty, udało się wyizolować naukowcom z New York University. Wyniki publikuje "Proceedings of the National Academy of Sciences".

Wirusy kojarzą się zazwyczaj ze swoimi chorobotwórczymi właściwościami. W ostatnich latach naukowcy próbują jednak wykorzystać ich zdolności przy opracowywaniu nowych metod leczenia nowotworów.

Tego rodzaju badania są na razie w początkowym etapie rozwoju i za wcześnie jest jeszcze na ocenę, czy dzięki nim rzeczywiście uda się opracować nowe terapie. Jednakże około 10 różnych wirusów onkolitycznych (tj. niszczących nowotwory) jest albo będzie wkrótce poddawanych testom klinicznym na ludziach chorych na nowotwory.

Większość z tych wirusów została zmodyfikowana genetycznie przez badaczy, tak by pozbawić je własności chorobotwórczych, a udoskonalić zdolności do zakażania szybko dzielących się komórek nowotworu.

Jednym z tych wirusów jest dobrze znany wirus opryszczki typu I (HSV-1). Wywołuje on pęcherzykowate wykwity na wargach lub twarzy, ale może też być przyczyną groźnych infekcji mózgu.

We wczesnych latach 90. naukowcy prowadzili prace nad taką modyfikacją wirusa HSV-1, aby utracił on zdolność do wywoływania zakażeń mózgu oraz do namnażania się w wolno dzielących zdrowych komórkach organizmu.

W rezultacie uzyskano taką wersję wirusa, która nie miała własności chorobotwórczych i namnażała się z łatwością w szybko dzielących się komórkach nowotworowych. Jednak modyfikacja genetyczna spowodowała, że mimo zdolności do niszczenia komórek nowotworu wirus miał też obniżone zdolności do namnażania. W rezultacie nie niszczył całkowicie guza, dzięki czemu mógł się on odnawiać z komórek, które przeżyły.

Zespół dr Iana Mohra z Wydziału Medycznego na New York University prowadził obserwacje nad wpływem różnych zmienionych genetycznie wersji wirusa opryszczki na komórki ludzkich nowotworów hodowane w laboratorium.

Na podstawie tych obserwacji badacze wyizolowali najbardziej skuteczną w niszczeniu tych komórek wersję wirusa. Okazało się, że cząstki tego wirusa zawierają dodatkową mutację umożliwiającą efektywne namnażanie wirusa w komórkach. Mutacja powoduje, że produkcja wirusowego białka Us11 zachodzi wcześniej w cyklu namnażania wirusa, co uniemożliwia zakażonej komórce efektywnie powstrzymać ten proces.

Naukowcy wstrzykiwali nową wersję wirusa opryszczki do guzów prostaty przeszczepionych myszom z osłabionym układem odporności. Zwierzętom z innej grupy badacze wstrzyknęli starszą wersję wirusa, używaną do tej pory w badaniach, a trzeciej grupie – obojętny chemicznie roztwór bez cząstek wirusa.

34 dni po zabiegu guzy zainfekowane nową wersją wirusa (średnio ok. 2 mln cząstek na guz) były około 8 razy mniejsze niż guzy zainfekowane wersją starą. Przy czym aż u 40 proc. zwierząt z wstrzykniętą nową wersją wirusa guzy zniknęły.

Okazało się ponadto, że wirus nie zakażał tkanek zdrowych.

"Udało nam się wyizolować wirusa opryszczki wyjątkowo efektywnego w niszczeniu komórek nowotworowych, ale były to badania na modelu zwierzęcym" – mówi prof. Mohr. "Następnym krokiem będzie więc sprawdzenie, czy ta wersja wirusa będzie skuteczna na innych modelach zwierzęcych" – dodaje badacz.

"Mamy nadzieję, że ostatecznie uda nam się również przeprowadzić testy na ludziach, ale zanim do tego dojdzie, musimy jeszcze włożyć w opracowanie tej metody wiele pracy" – mówi prof. Samir Taneja z New York University, który brał udział w doświadczeniu i prowadzi badania nad nowymi strategiami w leczeniu raka prostaty. 

No votes yet.
Please wait...

Be the first to comment on "Uzyskano wirusa opryszczki, który jeszcze lepiej niszczy raka"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*